[RECENZJA] 1:20 wychowawcza

Jestem Ślązakiem, który recenzuje sztuki teatru w Zagłębiu. Jestem człowiekiem z góry skazanym na antagonizmy pomiędzy tym co jest po lewej stronie rzeki, a tym co po prawej, tym co na wschód, a tym co na zachód. Z punktu widzenia historii powinienem Zagłębie szczerze nienawidzić, powinienem stawiać mury, a właściwie kopać okopy. I trochę tak ze mną jest. Nie podoba mi się tam wiele, nie podoba mi się co tam o nas mówią, nie podoba mi się wiele elementów przestrzeni, nie podoba mi się to i tamto. Nie podoba mi się, a mimo to spędzam tam trochę czasu. Podjadę sobie rowerem pooglądać Pendolino na dworzec Sosnowice, odwiedzę czasem TZ, zajrzę do jednej z galeryj handlowych, puszczę tam totka, bo może w Zagłębiu lepsze numery pójdą. Nawet znam tam kilku ludzi, i nawet fajni są, i nawet uśmiechnięci. Może pewnych rzeczy nie widzą i nie wiedzą, ale ładni z nich ludzie w gruncie rzeczy. Może się nie do końca rozumiemy, ale lubię z nimi przebywać (od czasu do czasu). Jakaś instrukcja tam leży u mnie w kącie głowy, gdzie szukać tego wstrętnego gorola, a jednak często się kurzy. Nie potrafię żyć życiem tamtych pokoleń, bo jestem w tu i teraz, a doły właściwie powinno się tutaj kopać tylko po to, żeby wyciągnąć z nich węgiel.

„Wszystko jest sceną” – zakładam, że w trakcie tworzenia spektaklu „Wróg – instrukcja obsługi”, była to jedna z myśli przewodnich Pani reżyser, Justyny Sobczyk. Jakże wybitnie spektakl wchodzi w interakcję z widzem… Jest on wszędzie, otacza nas, osacza, a potem wciąga i pochłania bez pamięci. Geniusz tej sztuki ma dwa wymiary. Z jednej strony polega na tym, że nie jest to stereotypowe przedstawienie, na które uczniowie będą kręcić nosami i wymyślać, że to jest be i do kitu i że w ogóle teatr. Nic z tych rzeczy. Widownia żyje tym co się dzieje wokół, w całym teatrze. Czy starzy czy młodzi, wszyscy mają zagwarantowaną rozgrzewkę mięśni karku (w cenie biletu. No tańszej siłki nie ma w tym mieście). Natomiast z drugiej strony ten spektakl uczy. Nie moralizuje, nie stara się wskazywać idealnych postaw. Ta sztuka pokazuje cały proces nauki podawania sobie ręki. W naszym kraju to wybitnie trudna czynność, biorąc pod uwagę fakt dużego promilu jadowitości przekazywanego w genach. Jest odpowiedzią na cały ten niebezpieczny proces zachodzący w społeczeństwie, na tę łatwość antagonizowania się wzajemnie, na wszelkich płaszczyznach. Uzmysławia czym jest widzenie wroga i czym jest powodowane. Jak wrednie wykorzystywany jest nasz strach, do manipulacji naszymi umysłami. To ciągłe podsycanie strachu prowadzi w końcu do buntu, agresji, niechęci, a właściwie nie ma ku temu powodów, by tak myśleć. Jeśli miałbym zobrazować czym jest ta sztuka, to porównałbym ją do takiej zapałki, która podtrzymuje powieki, bynajmniej nie po to, aby nie zasnąć, a po to aby spojrzeć na świat z szeroko otwartym umysłem. Aktorsko sztuka jest zagrana na tą przysłowiową piątkę z plusem. Postaci świetnie przekazują wszelkie odczucia, obrazują czym się kieruje człowiek szukający wrogów. No i ten kunszt poligloty u każdego z aktorów… Ach, spisali się wspaniale.

Jest to must-watch tego sezonu, a właściwie wszelkich, kolejnych sezonów. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich klas, wszystkich szkół. Właściwie to Teatr Zagłębia powinien zaniechać wystawiania czegokolwiek innego i zająć się misją ratowania rozsądku wśród naszej młodzieży. W dobie romantyczno-martyrologicznych lektur, budujących mało rozsądne postawy, ten spektakl jest idealnym lekarstwem na te nudne i bezproduktywne lekcje. Nauczy wrażliwości, wciągnie każdego, nawet największego, szkolnego buraka i będzie dobrym wspomnieniem, które zmieni spojrzenie młodzieży na tą formę sztuki.

 

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s